Przerzedzony trawnik. Jakie mogą być tego przyczyny?
Bujny, zielony trawnik to marzenie każdego właściciela przydomowego ogrodu czy działki. Zdarza się jednak, że pomimo regularnej pielęgnacji zieleni oraz stosowania dedykowanych nawozów i nawadniania pojawiają się na trawniku brązowe plamy, a piękna trawa zaczyna obumierać. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i co zrobić, aby trawnik odzyskał utracony blask.
Najczęstsze powody zanikania trawnika
Trawnik do prawidłowego wzrostu potrzebuje optymalnych warunków środowiskowych połączonych z regularną pielęgnacją oraz nawadnianiem. W przypadku braku jednego z tych warunków może dochodzić do jego zanikania. Do wzrostu trawa potrzebuje słońca. Brak światła spowodowany na przykład zbyt wysokim ogrodzeniem, rozrostem drzewa lub krzewów może spowodować, że trawnik przestanie być zielony. Również brak wody, nadmierne podlewanie, użycie zbyt dużej ilości nawozy, czy pojawienie się szkodników jedzących trawę i jej korzenie sprawi, że trawa zacznie żółknąć, a z czasem pojawią się brzydkie, brązowe placki.
Prawidłowe postępowanie z trawnikiem
Jeśli chcemy, aby nasz trawnik wyglądał pięknie, należy o niego regularnie dbać o niemal każdej porze roku. Obok zapewnienia odpowiedniego nasłonecznienia najważniejsze jest nawadnianie trawnika. Dzięki dostarczaniu wody gleba pozostaje wilgotna, co sprzyja wzrostowi trawy. Źdźbła są zielone, miękkie i co ważne intensywnie pachną, dzięki czemu relaks w przydomowym ogrodzie, czy na działce staje się prawdziwą przyjemnością. Nie bez znaczenia dla zachowania dobrej kondycji trawy jest jej nawożenie. W tym celu należy używać dedykowanych środków, które z jednej strony zwalczą pojawiające się chwasty, a z drugiej sprawią, że trawa będzie soczyście zielona. Należy również pamiętać o regularnym koszeniu trawy. Usuwanie odrostów sprawi, że trawnik bardziej się zagęści, a cała powierzchnia nasadzenia będzie po prostu ładnie się prezentować.