Przycinanie żywopłotu - lepiej powierz to zadanie profesjonalistom
Pielęgnacja ogrodu odbywa się przez cały rok. Prace porządkowe, czy przycinanie żywopłotu to czynności, które należy wykonywać regularnie, aby w sezonie móc cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem. Drzewa i krzewy, które są pielęgnowane niezależnie od pory roku, utrzymują odpowiednią wysokość, kształt, ale także stają się piękne i gęste.
Kiedy przycinać żywopłot?
Żywopłoty sadzi się najczęściej jesienią. To oznacza, że pierwsze cięcie należy wykonać wczesną wiosną, ale po ustaniu przymrozków, dzięki czemu rośliny się wzmocnią i będą w stanie wypuścić nowe pędy. W tym czasie powinno dokonać się silnego cięcia roślin, tak aby ich wysokość nie była wyższa niż pół metra nad podłożem. Trzeba pamiętać, aby cięcie wykonać profesjonalnym sprzętem, który nie uszkodzi roślin. Najczęściej zaleca się stosowanie nożyc ręcznych lub elektrycznych. Drugie cięcie z kolei, należy wykonać pod koniec sierpnia, kiedy żywopłot nieco podrośnie. Jeśli chcemy, aby nasz żywopłot był gęsty, a w strukturze nie było prześwitów trzeba pamiętać także o pielęgnacji oraz nawożeniu nawet kilka razy w ciągu roku.
Jak należy przycinać żywopłot?
Żywopłot pełnie dwie funkcje. Z jednej strony są świetną ochroną przed przenikaniem hałasu i zanieczyszczeń z ulicy, a z drugiej zaś ma wartość estetyczną. W zależności od zastosowanych roślin może osiągać różną wysokość. Jednak niezależnie od tego, czy żywopłot tworzy bukszpan, berberys, ostrokrzew, czy głóg technika cięcia pozostaje taka sama. Specjaliści dbający o ogrody zawsze zaczynają pielęgnację od boków. Często wyznaczają przy pomocy sznurka linie cięcia, a następnie zaczynają kształtować krzewy przy użyciu narzędzi. Po zakończeniu prac nad bokami można przystąpić do przycinania wierzchołków żywopłotu. Podczas cięcia należy pamiętać o wykonywaniu czynności w określonym kierunku, który pozwoli na prawidłowy rozrost roślin.